Rekuperacja

Rekuperacja – jak to działa ?

Inaczej odzysk ciepła w energooszczędny sposób i dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie zużytego: wraz z zanieczyszczeniami (kurzem, dwutlenkiem węgla i zapachami). Rekuperacja zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie. Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez czerpnie zamontowany w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.

Jak się do tego zabrać?

  1. Zanim zaczniesz budowę domu skonsultuj swój projekt domu z wykonawcą oraz wyceń u niego montaż systemu rekuperacji
  2. Podpisz umowę z wykonawcą aby na etapie stanu surowego zamkniętego wykonać pierwszy etap całego systemu rekuperacji (płać etapami za wykonaną usługę)
  3. Przejdź do dalszych prac w budynku typu tynkowanie, gipsowanie, sufity, malowanie
  4. Zgłoś się do firmy montującej rekuperację i poproś o zamontowanie rekuperatora Po montażu zostanie on wyregulowany zgodnie z projektem oraz uruchomiony.

Po co jest rekuperacja?

Rekuperacja zapewnia odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej, które przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej bezpowrotnie by uciekło. Dodatkowo wymienia zużyte powietrze na świeże znacznie poprawiając jego jakość w pomieszczeniach i ograniczając ekspozycję przebywających w nich ludzi na dwutlenek węgla, wilgoć oraz inne zanieczyszczenia takie jak kurz, roztocza, bakterie i wirusy. Twoim zyskiem jest to, że przez całą dobę we wszystkich pomieszczeniach obecne jest świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci oraz zanieczyszczeń o składzie bardzo zbliżonym do składu powietrza zewnętrznego. Mimo zamkniętych okien, bez względu na porę dnia i roku oraz pomimo obecności ludzi, którzy są największymi producentami dwutlenku węgla i wilgoci. Przebywając w rekuperowanych pomieszczeniach ten komfort rzeczywiście da się odczuć, odczuwa go także kieszeń, gdyż rekuperacja znacznie redukuje koszty ogrzewania budynku.